A aké sú možnosti?
Klasická kefka (tá čo skončí na skládke).
Klasicky neklasická Curaprox. Pokiaľ viem, tak je to jediný výrobca so systémom spätného zberu použitých kefiek (aj to zatiaľ iba na Slovensku). Následne z nich odseknú hlavičky a z rúčok vyrábajú koše na triedený odpad pre školy. Zberné boxy nájdeš napr. v celej sieti DM, v niektorých lekárňach, bezobaláčoch či na školách. Zbierajú aj kefky iných značiek, tie však zatiaľ nevedia zrecyklovať. EDIT: momentálne je spätný odber dočasne stopnutý kvôli pandemickej situácii.
Drevená kefka. Aj v bežnej drogérii už nájdeš rôzne značky kompostovateľných drevených či bambusových kefiek, dokonca aj slovenské. Tu pozor na dve veci: 1. štetinky sú väčšinou z bioplastu a musíš ich odrezať pred kompostovaním (v klasickom záhradnom kompostéri by sa proste nerozložili) a 2. preskúmaj pôvod dreva (bambus dovezený z opačnej strany planéty má zbytočne veľkú uhlíkovú stopu).
Kefka z biodegradovateľného plastu. Bohužiaľ toto riešenie nie je až také dobré, ako znie na prvé počutie. Bežný biodegradovateľný plast sa totiž nerozloží v bežnom kompostéri. Potrebuje na rozklad špeciálne podmienky priemyselnej kompostárne (a niektorým typom nepomôže ani to).
Kefky s vymeniteľnou hlavičkou. Toto je veľmi zaujímavá alternatíva. Telo kefky ti zostáva stále to isté a vymieňaš len hlavičku. Čiže odpadu vzniká výrazne menej. Existuj[ aj verzie z biodegradovateľného plastu.
Drievko. Áno chápem, toto znie fakt divne Ani ja som to zatiaľ nevyskúšala. Je to taká palička na žuvanie a netreba k nej ani zubná pasta. Najčastejšie sa predáva drievko Siwak, ktoré pochádza z koreňa alebo vetvičky stromu Salvadora Persica z Ázie. A práve odtiaľ sa vákuovo zabalené dováža (väčšinou vraj letecky). Dočítala som sa však, že aj na našom území sa kedysi čistili zuby žuvaním napríklad lieskových vetvičiek. Má niekto odvahu vyskúšať túto lokálnu verziu?