Perieme s rozumom

Jooooj, stále len to pranie. Mám pocit, že kôš na prádlo je stále plný, nezávisle od toho, koľko periem 🙂

Záleží mi na zložení pracích prostriedkov, pretože oblečenie s jeho prípadnými zvyškami mám celý deň na sebe a môže mi dráždiť pokožku. Jeho zložením tiež ovplyvňujem zloženie odpadovej vody a v neposlednom rade ovplyvňuje výrobný proces týchto prostriedkov aj životné prostredie. Ako teda periem? 

Prostriedok na pranie

Väčšina domácností si za posledné roky zvykla na tekutý prací gél. Jeho dávkovanie je proste praktickejšie a jednoduchšie. Aby si minimalizoval odpad, tak si gél môžeš načapovať do vlastnej fľaše v špecializovanej drogérii. Väčšinou majú rôzne typy, zloženia a vône, preto si treba vždy študovať etikety na bandaskách alebo si nechať poradiť od personálu. Zloženie týchto gélov sa pohybuje od úplne klasických syntetických až po 100% eko bio vegan. A s tým sa samozrejme pohybuje aj ich cena. Som si však istá, že dnes si už každý nájde ten svoj “kompromis”. Ak máš radšej klasický prací prášok, tak v niektorých čapovaných drogériách ho predávajú na váhu (naložia ti ho do vlastnej nádobky).

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pri ekologickom praní sú dôležité dve premenné: tvrdosť vody a teplota prania. Tvrdosť vody si vieš zistiť u svojho dodávateľa (väčšinou to majú aj na internete). Tvrdá voda znižuje účinnosť pracieho prostriedku (pretože okrem nečistôt sa na neho viažu aj minerály z vody) a môže spôsobovať šednutie prádla. Na Slovensku máme však väčšinou dosť tvrdú vodu a preto jej asi budeš musieť pomôcť zmäkčovačom vody (dá sa kúpiť aj na váhu bez obalu). No a teplotu prania odporúčam nastaviť minimálne na 40 ºC, ak to materiál dovolí.

Ak sa ti nechce čapovať prací gél a uprednostňuješ ekologické pranie s čo najjednoduchším zložením, tak čítaj ďalej!

Mydlový sliz

Ja už nejaký čas fičím na mydlovom slize. Znie to hnusne, ale je to super 🙂 Vyrobíš si ho úplne jednoducho. Potrebuješ iba praciu sódu a mydlové vločky. Tie kúpiš v bezobalovom obchode, cez eshop alebo si môžeš nastrúhať mydlo na pranie či univerzálne marseillské mydlo alebo kokosové mydlo. Pomer ingrediencií závisí od tvrdosti vody, takže zo začiatku budeš musieť trošku experimentovať. Mne najlepšie funguje tento pomer, ale neváhaj si ho prispôsobiť. Na 3 litre mydlového slizu budeš potrebovať:

3 l vody
50g mydlových vločiek
50g pracej sódy (zmäkčuje vodu)

V litri prevarenej vody rozmiešaj 50g mydlových vločiek. Nechaj mierne vychladnúť. V inej nádobe si v pol litri jemne vychladnutej vody rozmiešaj 50g pracej sódy a zmes vmiešaj do mydlovej vody. Hneď uvidíš ako začne “slizovatieť” 🙂 Potom už len pridaj zvyšný 1,5 liter prevarenej a mierne vychladnutej vody a poriadne rozmiešaj. Po úplnom vychladnutí zmes poriadne stuhne a možno ju budeš musieť opäť rozmiešať (kľudne aj metličkovým mixérom). Potom už stačí len preliať do fľaše, pred použitím pretriasť a dávkovať rovno do bubna práčky cca 50ml (tak má vyššiu účinnosť). A nezabudni pridať plákadlo namiesto aviváže (viď nižšie). 

Neočakávaj žiadnu špeciálnu vôňu, keďže sliz neobsahuje žiadne syntetické parfumy. Prádlo bude jednoducho voňať čistotou.

Mydlo má zásadité pH a preto nie je vhodné na pranie vlny a hodvábu. Na tieto materiály sa odporúča sliz z čistého olivového mydla (nemám osobnú skúsenosť, keďže takéto materiály v mojom šatníku nie sú). 

Ak perieš biele prádlo, tak odporúčam pridať k slizu do bubna práčky aj lyžicu perkarbonátu sodného (predáva sa aj pod názvom PUER). Je to vlastne sóda na pranie (uhličitan sodný) obohatená kyslíkom. Teplá voda ho aktivuje, začne sa uvoľňovať kyslík a vytvorí sa peroxid vodíka, ktorý má bieliaci a dezinfekčný účinok. Výborne pomôže aj pri kuchynských utierkach alebo detských plienkach. 

Niektorým kočkám sa osvedčila aj “suchá verzia”. Jednoducho hodia do bubna práčky mydlové vločky a praciu sódu v pomere 1:1 a hotovo. Moja práčka je asi divná a nikdy sa to správne nerozpustilo, takže na oblečení ostali fľaky… ale treba skúsiť, možno sa tebe táto verzia pre lenivých osvedčí tiež 🙂 

.

Mydlové orechy

Na pranie sa dajú použiť aj tzv. mydlové orechy. Sú to vlastne šupky z plodov stromu Sapindus mukorossi, ktorý rastie napríklad v Indii. Obsahujú saponín a lokálne ženy ho odpradávna používali na pranie. Tento orech sa dá použiť na dve-tri prania a následne skompostovať. Je to teda čisto prírodný prostriedok, bez ďalšieho spracovania. Znie to super, no nerátaj so silným pracím účinkom. Postačí na bežné znečistenie šiat z nosenia v kancelárii, no s naozaj špinavým prádlom po detských hrách si neporadí. Tu budeš musieť namáčať a predpierať. A ak ťa straší uhlíková stopa v podobe cesty mydlových orechov z Indie, môžeš skúsiť aj lokálnu alternatívu – klasické slovenské gaštany. Nemám to osobne odskúšané, ale na internete nájdeš presné návody na výrobu prostriedku na pranie.

Vajíčko na pranie

V ponuke bio-obchodíkov a eshopov nájdeš širokú škálu vajíčok na pranie. Ich výhoda je dlhá životnosť – raz kúpiš a používaš dlhé roky. Občas ho vyložíš na slniečko, aby sa “dobilo”, ale žiadnu inú starostlivosť si nevyžaduje. No podľa mojich skúseností platí to isté čo pri mydlových orechoch – poradí si iba s bežným znečistením šiat z nosenia v kancelárii, určite nie s fľakmi.

.

Aviváž či plákadlo?

Podľa odborníkov je aviváž v podstate úplne zbytočný produkt. Slúži na zníženie statického náboja v textile a na prevoňanie. Prevoňanie však znamená, že zbytky aviváže nám ostávajú v textile aj po opratí a môžu spôsobovať rôzne alergické reakcie a ekzémy. Tak načo trápiť svoju pokožku? Navyše pri niektorých látkach je aviváž vyslovene nežiaduca. Vôbec by sa nemala používať na technické tkaniny (rôzne športové a outdoor oblečenie) a ani na bambusové oblečenie. Pri použití na uteráky ich síce prevonia a zmäkčí, ale zároveň znižuje ich saciu schopnosť. A to je pri uteráku dosť kontraproduktívne 😉

Ak predsalen chceš používať aviváž, tak si ju načapuj do vlastnej fľaše v čapovanej drogérii. Čím prírodnejšie zloženie, tým lepšie. Takže si nechaj poradiť alebo čítaj etikety.

Ak som ťa od aviváže úspešne odhovorila, tak si povedzme niečo o alternatívach. Prášok na pranie či mydlový sliz sú totiž zásadité a ich zvyšky môžu ostať zachytené na oblečení. Preto je dobré na konci pracieho cyklu použiť plákadlo. Plákadlo je na kyselej báze a teda neutralizuje (rozloží) zvyšky pracieho prostriedku a textil tak ostane úplne čistučký. Zároveň bráni usadzovaniu zvyškov v práčke, takže dve muchy jednou ranou 😉 Ja striedam ako plákadlo dve alternatívy:

  1. Ocot: stačí dve lyžice šupnúť do priehradky na aviváž. Vôbec sa nemusíš báť zápachu, lebo po opratí a usušení neostane po octovej vôni ani stopa. Niekto do octu pridáva aj pár kvapiek silice, ale podľa mňa je jej škoda. Ide o vzácne (a drahé) esenciálne oleje a na prádle ich po uschnutí vôbec nebudeš cítiť. Navyše niektoré silice škodia vodným organizmom, tak načo ich vypúšťať do odpadových vôd. A nakoniec ešte jedna rada k bambusovému oblečeniu – výrobcovia pri ňom neodporúčajú používať plákadlo z octu. Ak ho teda máš veľa, tak pozri ďalšiu možnosť. 
  2. Plákadlo z kyseliny citrónovej: stačí zmiešať 150g kyseliny citrónovej a 1l vlažnej vody (prevarenej a vychladnutej). Dávkujem cca 30ml do priehradky na aviváž. Dá sa použiť na všetky typy bielizne okrem vlny. Kyselinu citrónovú si môžeš kúpiť na váhu v bezobalovom obchode alebo v papierovom vrecku v niektorých bežných drogériách (značka Yellow&Blue). 

.

Bojujeme s fľakmi

Pri fľakoch platí jediné pravidlo – bojuj s nimi okamžite! Nenechaj ich zaschnúť! Ideálne použi recepty starej mamy – studená voda na krv, soľ na červené víno atď. Ak si s niečím nevieš rady, tak rýchlo rýchlo googli. A nezabudni, že látku nesmieš silno drhnúť. Špina by sa ti tak úplne zažrala do vlákna. Radšej to treba jemne mačkať a “hladkať”.

Ak potrebuješ zabojovať s fľakmi až tesne pred praním, tak odporúčam klasické žlčové mydlo. Je výborné aj na predpieranie plienok či látkových vložiek a rôznych zaschnutých škvŕn. Dá sa kúpiť v papierovej krabičke v každej drogérii alebo aj nahé v bezobalových obchodoch. Síce nevoní moc vábne, ale je účinné 🙂  Ak hľadáš vegánsku verziu, tak vyskúšaj mydlo na škvrny Yellow&Blue. Je vyrobené z olivového oleja s citrónovým extraktom. No vraj je menej účinné.

Ak po uschnutí ostali na prádle predsalen nejaké fľaky, tak skús ten najlepší recept – slnko. Je to úžasný pomocník a dokáže aj z bieleho prádla vytiahnuť zvyšky fľakov po ovocí či tráve.

.

Sušíme na slnku

Zabudni na sušičku! V našej zemepisnej šírke sa dá bez problémov fungovať aj bez nej. Podľa mňa je to v bežnej domácnosti úplne zbytočné plytvanie energie. WWF uvádza, že klasické sušenie na vzduchu môže znížiť uhlíkovú stopu tvojho trička až o tretinu! Nehovoriac o plytvaní vzácnymi zdrojmi, ktoré boli použité na jej výrobu. A ktovie, kde tá sušička skončí, keď raz v tvojej domácnosti dobojuje?

.

.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *