Vianoce. Sviatky radosti a pokoja. V obývačke voní jedlička, stôl sa prehýba pod rôznymi dobrotami a v telke beží S tebou mě baví svět. No proste idylka.
Nasledujúci deň nás však čaká vytriezvenie. Soška spievajúceho a tancujúceho Santa Clausa už vôbec nie je vtipná, všade sa povaľuje baliaci papier, majonézový šalát už nikto nemôže ani vidieť a my rozmýšľame, kam sa to čaro vyparilo. Ono sa nevyparilo, vlastne tam nikdy naozaj nebolo. Bolo to len pozlátko. Akési divadielko. V skutočnosti sme už dávno vymenili sviatky radosti a pokoja za sviatky plytvania a stresu. Pred nimi sa naháňame, aby sme si toto divadielko dokonale pripravili a potom nemáme čas si ho skutočne vychutnať. Nesústredíme sa totiž na účastníkov predstavenia, ale čisto na kulisy. Tie potom zbalíme do krabice a život ide ďalej. Odfajknuté zo zoznamu.
Ešte pár dní nám tento večer bude pripomínať páliaca záha a smutné torzá jedličiek vyhodené pri smetiakoch. A samozrejme zbytočnosti, ktoré sme dostali pod stromček a teraz nevieme čo s nimi. Nakoniec ich odložíme do skrine a vždy, keď o ne zavadí náš zrak, máme výčitky svedomia. Až nakoniec poletia na skládku.
Poďte sa spolu so mnou zamyslieť, ako by sa to tento rok dalo urobiť inak. Aspoň trošku tieto sviatky priblížiť k filozofii zero waste a zároveň si ich plnohodnotne užiť. Tu je zopár mojich nápadov ako na to.
VIANOČNÝ STROMČEK:
Ak sa vám zdá kupovanie živého rezaného stromčeka neekologické a nechcete mať doma ani umelohmotný, ktorý do svojho okolia uvoľňuje toxíny, tak máte ešte stále dosť alternatív na výber.
Poznáte takúto službu aj v inom meste?
DARČEKY:
Ten stres, keď sa snažíte vymyslieť darček pre otca, ktorý nič nepotrebuje a vo všeobecnosti ho darčeky vôbec nezaujímajú a kľudne si ten svoj rozbalí až o dva týždne, keď už mamu nebaví zakopávať o neho. Alebo pre sestru, ktorá nemá žiadne záľuby a sama by nevedela, čo si má kúpiť. Tie výčitky a beznádej, keď sa snažíte vymyslieť, čo urobiť s ďalšími nevydarenými darčekmi, ktorými vás obšťastnili.
Ale nemusí to tak byť.
Nebojte sa, nebudem agitovať za zrušenie Vianoc a zákaz darčekov 🙂 Ja sama mám vlastne veľmi rada darčeky a prekvapenia. Budem len agitovať za lepší výber.
Čo tak prejsť tento rok na zážitkové darčeky? Zážitok obohatí človeka o veľa viac ako hmotný dar. To, čo zažijete, vám už nikdy nikto nevezme. A ďalšou výhodou takýchto darčekov je, že sú takmer zero waste, keďže sú väčšinou iba vo forme malej poukážky. Môžete darovať napríklad lístky do divadla, poukážku na masáž, kupón na rodinné fotenie u profesionálneho fotografa alebo adrenalínový zážitok. A ešte krajšie bude, ak to bude poukážka na spoločne strávený čas. Spoločný výlet, aktivita, návšteva novej reštaurácie atď… určite nájdete nejaký spoločný zážitok, na ktorý budete všetci ešte dlho spomínať. Nikto si nespomenie, že pred piatimi rokmi si od vás pod stromčekom rozbalil pyžamo či fondue set. Ale zaručene si bude pamätať spoločný zážitok a to, ako sa pri vás cítil.
Mne osobne sa zážitkové darčeky osvedčili aj u detí. Väčšinou dostanú vlastnoručne vyrobenú poukážku na spoločný deň plný zábavy a prekvapení. Samotná poukážka ale neprezrádza detaily, iba pomocou obrázkov dáva hmlisté indície. Takto ich držím v napätí až do konca a zaručene sa nenudia. Priznám sa, že pri prvom takomto darčeku boli trošku nedôverčivé a zaskočené, ale teraz už žiadny iný darček odo mňa nechcú 🙂
Ak by vaše deti takúto zmenu nááááhodou nerozdýchali, tak odporúčam zvolať aspoň mesiac pred Vianocami rodinnú radu a jasne sa dohodnúť na pravidlách. Vysvetlite aj babkám, dedkom, krstným mamám atď aká je vaša predstava. Jasne sa dohodnite aj na množstve darčekov a na ich type. Ak si neželáte plastové hračky, ktoré sa rýchlo rozbijú, tak to dajte bez ostychu najavo. Áno, lokálne vyrobené hračky z prírodných materiálov sú drahšie, ale budú slúžiť aj desiatky rokov a neškodia zdraviu vášho dieťaťa. Radšej jedna krásna, zdravá a trvácna hračka ako kopa harabúrd.
BALENIE DARČEKOV:
Ak sa predsa rozhodnete pre hmotné dary, tak nezabudnite zvážiť balenie. Naozaj nie je nutné kupovať nový baliaci papier a minúť pri balení niekoľko roliek. Môžete zužitkovať staré darčekové tašky alebo baliť do rôznych zbytkových materiálov, ktoré už doma máte. A nemusíte ostať iba pri papieri. Môžete použiť aj látkové vreckovky či vrecúška, ktoré potom obdarovaná osoba môže normálne používať vo svojom zero waste živote. Kopec nápadov nájdete na internete aj s podrobnými návodmi.
.
JEDLO:
Povedzme si úprimne, koho baví ešte na Silvestra jesť majonézový šalát z vianočného menu? No nikoho… ešte tak koláčiky možno 🙂 A tak sa nám často stane, že sa jedlo pokazí skôr ako ho stihneme zjesť, alebo len jednoducho už nikto nemá o neho záujem. V bežnej slovenskej domácnosti končí až 30% potravín v koši a stavím sa, že cez sviatky je to ešte viac. Snažme sa tento rok neplytvať. Naplánujme si sviatočné menu a napíšme si podľa neho nákupný zoznam. Nenakupujme zbytočné zásoby a nevarme prehnane veľké množstvá pre prípadné neohlásené návštevy či pre prípad nukleárnej katastrofy. Ušetríme peniaze, životné prostredie a aj naše žlčníky 🙂
Sledujme, čo máme v chladničke a racionálne zhodnoťme, či to ešte dokážeme včas skonzumovať. Ak nie, tak zamrazme čo sa dá.
Koláčiky sa snažme napiecť hlavne také, ktoré vydržia pri správnom skladovaní aj mesiac. Krémové rýchlokaziace zákusky napečme iba ako špecialitky v malom množstve.
Možno to bude znieť ako klišé, ale Vianoce boli kedysi sviatky radosti a pokoja. Vráťme im toto čaro a vzoprime sa dnešnému image týchto sviatkov plných konzumu a plytvania. Podľa mňa by Vianoce nemali byť o strese. Nemali by byť ani o očakávaniach a žmýkaní kreditiek. A už vôbec nie o odpade. Mali by byť o relaxe, pokoji a o radosti z chvíl strávených v kruhu blízkych.
Tak ako to bude u vás tento rok vyzerať? Podeľte sa s nami v komentároch o svoje tipy na zero waste Vianoce!
.