OVOCNÁ KOŽA
Keď som tento pojem počula prvý krát, spomenula som si na Mlčanie jahniat Našťastie to s tým nemá nič spoločné… Je to totiž úžasný spôsob ako spracovať prebytky z ovocného sadu.
Priznám sa – som od prírody dosť lenivá. Hlavne čo sa týka domácich prác. Ale zároveň neznášam plytvanie. A tak som na jeseň začala poctivo piecť jablkové koláče a sušiť jabĺčka, len aby som zabránila ich zhnitiu. Ale moc ma to nebavilo. Hlavne to sušenie. Očistiť jabĺčka, nakrájať ich na rovnako tenké plátky a rovnomerne rozložiť na plech… no nič pre mňa. No potom som objavila ovocnú kožu!
Jabĺčka alebo akékoľvek iné ovocie zbavíte kôstiek, nakrájate len tak ledabolo a hodíte do mixéra. Môžete pridať napríklad aj škoricu alebo bylinky, proste čokoľvek čo máte radi. Potom už len vylejete masu na plech, urovnáte a sušíte ako štandardné ovocie. Ja to dávam do teplovzdušnej trúby na 80 stupňov a nechávam jemne pootvorené dvierka (strčím do nich varechu).
Doba sušenia závisí od druhu ovocia. Vo všeobecnosti čím je masa hustejšia, tým kratší čas stačí. Napríklad mix jablko a broskyňa som sušila približne štyri hodiny. Tie redšie masy vraj môžu trvať aj 8 hodín. V podstate je to hotové, keď to už nie je lepkavé, ale je to ešte stále pružné. Proste keď to vyzerá ako koža 🙂
Druhou alternatívou je nechať kožu sušiť priamo na slniečku – na dvore, na balkóne alebo len na parapete. Je to zadarmo a nemíňate elektrinu. A keď je zamračené, tak môžete zvoliť kombinovanú metódu. Napríklad dve hodiny sušiť v trúbe a potom to na noc nechať vyložené vo vetranej miestnosti. Potom ráno stačí už len dosušiť ďalšiu hodinku. Možností je naozaj veľa 🙂
Potom kožu necháme úplne vychladnúť a pomaly ju začneme odlupovať z papiera na pečenie. Potom ju narežeme alebo len tak natrháme na kúsky. Prípadne si môžeme pripraviť aj ovocné “tyčinky” zošúlaním tenkých pásikov. Papier by mal ostať v super stave, takže si ho môžete odložiť na ďalšie použitie.
Ovocnú kožu môžete skladovať v klasickom zaváraninovom pohári a mala by vydržať aj celý rok. No naozaj pochybujem, že budete mať dosť silnú vôľu, aby ste to otestovali 🙂
.
ano ano…netusila som, ze sa to tak vola. Moj otec to robi zo sliviek a je to hit uz roky. A aj deti sa stale tesia ked im posle taku stlacenu jelly…az nedavno ked som to dala ochutnat priatelke z Australie, tak to nazvala ako Vy ze fruit leather. Dovtedy som ten vyraz nepocula.