Kde zobrať vitamíny v zime? A lokálne?
Tak túto otázku som si kládla dlho aj ja. Keď sa človek chce stravovať lokálne, tak mu v našich končinách cez zimu ostáva na výber kyslá kapusta, zemiaky, koreňova zelenina a jablká. A samozrejme cibuľa a cesnak. No fakt super výber.
Potom som však objavila klíčenie. Kedysi som si myslela, že to robia len extrémne zdravo žijúci hipisáci a ja nie som predsa nejaká divožienka, aby som si dávala na večeru maslový chleba s klíčkami 🙂 Keďže však rada skúšam nové veci, tak som sa do toho pustila. Hneď po prvom pokuse som pochopila, že je to úplne jednoduché a výsledkom je chutný, čerstvý a lacný doplnok stravy. Klíčky sú napumpované vitamínmi, minerálmi, bielkovinami a obsahujú množstvo aktívnych enzýmov podporujúcich trávenie. Klíčením sa totiž v semienku prebúdza výživná energiu, ktorá je potrebná pre rast celej zdravej rastliny.
Nakličovať možno šošovicu, fazuľu, cícer, sezam, brokolicu, slnečnicu, pohánku, proso, hrach, reďkovku, horčičné semiačka, pšenicu… V podstate akékoľvek obilné zrno, strukovinu či semeno. Líšia sa len časom potrebným na namáčanie a klíčenie (viď obrázok nižšie).
A ako na to?
Na nakličovaní je krásne to, že môžete začať hneď teraz, nepotrebujete žiadnu investíciu do špeciálneho vybavenia. Môžete si síce kúpiť špeciálnu nakličovaciu misku, ale bohate postačí aj obyčajný pohár na zaváranie so širokým hrdlom.
Ako príklad uvediem svoju obľúbenú mungo fazuľku, ale postup pri ostatných semiačkach je rovnaký:
- Nasypte fazuľu do väčšieho sita, vyberte kamienky a rozpolené či inak poškodené fazuľky a zvyšok dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou. Zohľadnite veľkosť vašej nakličovacej nádoby, keďže z hrste semien získate približne sedem hrstí klíčkov.
- Fazuľu vysypte do zaváraninového pohára a zalejte niekoľkými centimetrami kvalitnej vody. Počas počiatočného namáčania absorbujú fazule značné množstvo vody, ktorá oživuje “spiace” enzýmy, preto je najlepšie použiť vodu filtrovanú – voda z kohútika obsahuje príliš veľa chlóru, ktorý klíčenie spomaľuje. Ak nemáme filtrovanú vodu, postačí aj odstáta (chlór je prchavá látka). Hrdlo pohára zakryte plátnom/gázou a nechajte celý deň (alebo aspoň cez noc) na teplom a tmavom mieste napučať. Klíčky rašia najlepšie v tme a pri teplote okolo 21 °C. Čas namáčania sa mení v závislosti od druhu semien (viď obrázok nižšie).
- Po uplynutí tejto doby všetku vodu zlejte (veľmi dobre sa hodí na zalievanie izbových rastlín), fazuľu dôkladne prepláchnite (celý pohár aj s viečkom z gázy strčte pod tečúcu vodu a po naplnení niekoľkokrát prevráťte). Po prepláchnutí nechajte dobre odkvapkať, pretože nadbytok vody môže byť v tejto fáze príčinou ich plesnivenia. Preplachovanie opakujeme každé ráno a večer.
- Približne po 3 – 5 dňoch by mali byť klíčky dostatočne vyvinuté, aby boli pripravené na trochu svetla a slnečných lúčov. Pohár položte na okennú parapetu, udržujte ich ale stále vlhké. Po niekoľkých hodinách slnečného svitu sú klíčky pripravené na konzumáciu. Spotrebovávajú sa buď okamžite (predtým ich ešte raz prepláchneme), alebo sa môžu skladovať v chladničke vo vzduchotesných nádobách (3-4 dni). Môžme ich chrúmať len tak samotné alebo ich pridať do šalátov, rizota, krémových polievok, nátierok, na cestoviny alebo dokonca aj do smoothie.
- Niektorým ľuďom nechutia šupky mungo fazuľky (majú trochu nahorklú chuť). Zbavíme sa ich tak, že klíčky nasypeme do misky, nalejeme na ne vodu a opatrne ich zamiešame – šupky by sa mali od klíčkov oddeliť a vyplávať na hladinu. So šupkami sa však zbavujete aj vynikajúceho zdroja vlákniny.
A ako bonus môžete klíčenie využiť aj ako poučnú zábavu so svojimi deťmi. Je to úžasný spôsob ako im ukázať, že najzdravšie potraviny sú tie, ktoré vznikajú prirodzeným procesom, a nie tie, ktoré hádžeme do košíkov z regálov alebo chladiacich boxov v supermarketoch.
.