Privítanie nového človiečika do rodiny býva jedným z najšťastnejších momentov väčšiny ľudí. Deväť mesiacov sa tešíte na jeho príchod, snažíte sa nachystať všetko potrebné, kompletizujete si výbavičku, zariaďujete detskú izbičku a študujete najnovšie knižky o výchove. No a po pár mesiacoch rodičovstva zistíte, že vám skrine praskajú vo švíkoch, všade sa váľajú hračky a smetný kôš je neustále plný plienok. Musí to však naozaj tak byť? Alebo sa dá aj výchova dieťaťa zvládnuť striedmo a bez zbytočného plytvania? Tu je zopár tipov!
Výbava
Skôr než začnete chystať výbavu pre dieťa, zamyslite sa, čo budete skutočne potrebovať. Nenechajte sa zlákať rôznymi marketingovými pascami. Väčšinu vecí z reklamy nebudete nikdy potrebovať. Poraďte sa radšej s mamou a s kamarátkami, ktorým dôverujete. Potom si napíšte zoznam potrebných vecí a skúste sa vo svojom okolí opýtať mamičiek, či im niektoré z tých vecí nezavadzajú doma a nechceli by ich posunúť ďalej. Ak niektoré veci takto nezoženiete, tak sa ich pokúste nakúpiť second hand (v kamenných predajniach, na swapoch alebo v rôznych online bazároch). A samozrejme zvážte kúpu vecí, ktoré budete potrebovať iba raz za čas. Mnohé z nich sa totiž dajú ľahko požičať (turistický nosič na deti, vozík za bicykel, šatka na nosenie bábätka a pod.). Odmietnutím zbytočných nákupov výrazne šetríte životné prostredie a obmedzené zdroje našej planéty.
Plienky
Vedeli ste, že jedno dieťa vytvorí počas priemerného plienkovacieho obdobia až tonu odpadu z jednorazových plienok? Možno ste už objavili v obchodoch aj tzv. ekologické jednorazové plienky, o ktorých výrobcovia tvrdia, že sú rozložiteľné. Zabudnú však dodať, že sú rozložiteľné iba v ideálnych podmienkach priemyselných kompostární, keďže potrebujú byť niekoľko týždňov pod vplyvom správnej vlhkosti a teploty nad 60˚C. Keď takúto plienku hodíme do čierneho kontajnera na zmesový odpad, tak sa dostane na obyčajnú skládku, kde sa kvôli anaeróbnemu prostrediu nerozloží.
Ale našťastie existujú aj iné riešenia. Počuli ste už o bezplienkovej komunikačnej metóde? Je založená na veľmi blízkom vzťahu a prepojení mamičky s dieťatkom, ktorá tak dokáže rozpoznať drobné signály dieťatka a umožní mu vykonať potrebu mimo plienky napr. nad nočníkom. Druhou možnosťou sú látkové plienky. Okrem starých známych bielych bavlnených štvorcov sa dnes už dajú kúpiť aj látkové plienkové nohavičky. Vyzerajú podobne ako jednorazové plienky, jednoducho sa používajú a majú zapínanie na suchý zips či cvoky. V podstate je medzi nimi jediný rozdiel – po použití ich nehodíte do koša, ale do pračky. Na výber sú rôzne veľkosti, strihy, farby a materiály. Môžete sa rozhodnúť aj pre model z biobavlny alebo dokonca pre model s nepremokavou vonkajšou PUL vrstvou. Mnohé z nich majú vymeniteľné výplne a teda ich savosť sa dá ľahko prispôsobiť. Niekoho na začiatku môže zaraziť cena týchto látkových plienok. Vstupná investícia je naozaj vyššia, ale prepočty jasne ukazujú, že už pri prvom dieťatku sa vám oplatí nakúpiť takúto látkovú výbavu (aj po zarátaní výdavkov na pranie). A každé ďalšie dieťa už vlastne plienkujete zadarmo. Keby sa vám látkovanie zdalo v niektorých situáciách príliš komplikované (napr. na stanovačke či na návšteve), tak skúste tieto metódy kombinovať. Aj keby ste látkové plienky používali iba polovicu času (napríklad v pohodlí domova), tak by ste životné prostredie odľahčili od pol tony nerecyklovateľného odpadu. A to je predsa výborný výsledok!
Prebaľovacie podložky
Jednorazové prebaľovacie podložky sú zbytočný luxus, ktorý vytvára veľké množstvo odpadu. Na tento účel sa predsa dá použiť aj látková podložka, ktorú môžete v prípade potreby oprať. Vlastne úplne postačí aj obyčajná bavlnená plienka.
Vložky do podprsenky
Jednorazové vložky do podprsenky môžete pri kojení elegantne nahradiť látkovými, dokonca aj s nepremokavou PUL vrstvou. Netreba sa obávať, sú tenké a nenápadné, takže vám nehrozí žiadne spoločenské faux-pas.
Vlhčené utierky
Veľa ľudí si myslí, že vlhčené utierky sú z celulózy a teda sú biologicky rozložiteľné. Nie je to však tak. Väčšina z nich obsahuje aj plasty a pri spláchnutí do záchoda upchávajú potrubia. Tomuto zbytočnému jednorazovému produktu sa dá veľmi ľahko vyhnúť. Stačí si z bavlnenej plienky či starého trička nastrihať menšie obrúsky a obšiť ich po okraji, aby sa nepárali. Potom ich iba navlhčíte, utriete zadoček a operiete. Prípadne môžete obrúsky namáčať do kamilkového čaju alebo vody s dvoma lyžicami mandľového oleja. No a najjednoduchším riešením je zobrať bábätko pod pazuchu a umyť mu zadoček pod tečúcou vodou.
Kozmetika pre deti
Ideálnym riešením pre jemnú detskú pokožku sú prírodné tuhé mydlá. Medzi najjemnejšie patria čisté bambucké alebo olivové mydlo, prípadne mydielka vyrobené cielene pre malé deti. Najlepšie sú tie ručne robené, klasickou metódou za studena a z ingrediencií v bio kvalite. Neobsahujú žiadne dodatočné farbivá a vône a preto sú veľmi vhodné pre citlivú pokožku bábätiek. Mnoho slovenských značiek ponúka takéto mydlá dokonca balené iba v papieri, aby zbytočnými obalmi nezaťažovali životné prostredie.
Na detský zadoček sa výborne hodí čistý kokosový olej. Hydratuje pokožku, má protizápalové účinky a nenecháva stopy na látkových plienkach. Najlepšie je vybrať si za studena lisovaný panenský kokosový olej, aby ste mali istotu, že všetky živiny v ňom ostali zachované. Väčšinou je balený v sklenenom pohári, ktorý potom môžete ďalej využívať napríklad na zaváranie.
Pri rôznych druhoch kožných problémov alebo pri zaparenom zadočku je ideálne použiť čisté bambucké maslo. Môžete ho pridať aj do kúpeľa pre extra jemnú a vláčnu pokožku (dokonca aj pre dospelých). Aj tu je najlepšie vybrať si nerafinované maslo v bio kvalite zabalené v skle. Bambucké maslo sa získava z hnedých orechov afrického stromu Shea tree (maslovník). Tie sa opekajú, rozbíjajú a varia, až za niekoľko hodín vznikne čistý extrakt bambuckého masla. Je to surovina produkovaná už po stáročia, známa svojimi priaznivými účinkami na pokožku.
Ak by vám nevyhovovala jemne dymová vôňa čistého bambuckého masla, tak môžete radšej zvoliť detské telové maslo (napr. od firmy PurityVision), ktoré je vyváženou kombináciou bambuckého masla, kokosového oleja a konopného oleja. Najlepšie je aplikovať ho po každom prebalení na zapareniny a záhyby pokožky. Pre väčšiu hydratáciu ho natierajte na navlhčenú pokožku.
Pre väčšie detičky sa hlavne v zime hodí mať vždy po ruke balzam na pery. Jeho prírodnú verziu si viete veľmi rýchlo vyrobiť aj sami doma. Stačí v rovnakom pomere zmiešať včelí vosk, bambucké maslo a kokosový olej. Všetky tri ingrediencie jednoducho roztopte vo vodnom kúpeli, nalejte do prázdnej tuby z vášho starého balzamu na pery a nechajte cez noc vychladnúť. Hotovo.
Prikrmovanie bez odpadu
Dieťatko už trošku podrástlo a je načase prikrmovať? Doma je to jednoduché – v malom hrnčeku mu navaríte čerstvý zeleninový príkrm za pár minút a hotovo. Ale na cestách je to už ťažšie. Na výlet či do parku je najjednoduchšie schmatnúť detskú výživu či plastové mini balenia príkrmov rôznych chutí a utekať. Tu však treba byť na pozore pri výbere zloženia týchto výrobkov a tiež nezabúdať na zbytočný (a nerecyklovateľný) odpad, ktorý z týchto mini balení vzniká. Môžeme si predsa aj doma navariť príkrm vopred a potom ho narýchlo zavariť (tzv. francúzskou sterilizáciou) alebo dokonca aj zamraziť v malých dávkach. Ani na mrazenie nepotrebujeme jednorazové plastové vrecúška, ale môžeme použiť sklenené zaváracie poháre (stačí nechať jeden-dva centimetre priestor pod viečkom a naozaj sa netreba báť prasknutia skla).
.
Všetky tieto tipy sú šetrnejšie k zdraviu vášho dieťatka a navyše aj k životnému prostrediu. Aj vy predsa chcete svojim deťom odovzdať túto planétu v lepšom stave ako ste ju dostali od svojich rodičov, nie? Tak ktoré z týchto tipov zavediete už dnes?
.
.
Ahojte, parádny článok, veľmi dobrý štart na zamyslenie ako na to 🙂 chcela som dať jeden praktický tip ohľadne ceny latkovych plienok – kludne môžu sa kúpiť z druhej ruky 🙂 veľa je na predaj vo výbornom stave, po jednom dieťati alebo dokonca nepoužité. Vkladacky čo majú kontakt z pokožkou môžu sa sterilizovať vo vysokej teplote takže je to hygienický úplne fajn.
A ak to neviete preskočiť – aspoň vrchné pul nohavičky môžu sa kúpiť na bazáre (to v podstate najdrahšia časť plienky a majú minimálny kontakt s pokožkou), a vkladacky ušiť (staré uteráky budú perfektne) alebo kúpiť nové. Odporúčam 🙂