Tretí pilier zero waste života – REUSE – je úzko spätý s nákupom second hand. Rôzne veci do domácnosti, nábytok, či športové potreby sa dajú veľmi šikovne a za pár euro kúpiť cez internetové bazáre či špecializované facebook skupiny. S oblečením je to však zložitejšie. Keď už sa raz za čas rozhodnem doplniť nejaký kúsok do svojej garderóby, tak si ho určite chcem najprv ohmatať a vyskúšať. Chcem si byť istá, že to je presne to, čo hľadám a že sa v tom cítim dobre. Ak máte kamošky “rovnakej veľkosti”, tak máte vyhrané. Môžete si usporiadať súkromnú swap party, kde sa popri fľaške vína výborne zabavíte a vymeníte si navzájom okukané kúsky oblečenia. Každá z nás má predsa v skrini pekné veci, ktoré nás už nebavia a zbytočne nám zaberajú miesto. Ja to mám vzhľadom na svoju veľkosť XS trošku ťažšie. Mohla by som usporiadať detskú party so swapom, ale ružové šatočky s Hello Kitty asi nie sú to, čo hľadám 🙂 A tak mi ostáva len návšteva second handu. A čo si budeme klamať, tá vie byť niekedy dosť fyzicky i psychicky náročná… Tony oblečenia zavesené na prepchatých vešiakoch, najlepšie kúsky už dávno vychytané a niekedy aj tá vôňa nebýva nič moc. Priznám sa, že ani mne sa do toho väčšinou nechce. Ale počuli ste už o projekte NOSENE?
.
Založili ho dvaja mladí ľudia (Katka Hutyrová a Jakub Ptačin) s jasným cieľom: priniesť revolúciu na slovenský second hand trh. Ich predajňa na Jesenského v Bratislave je toho dokonalým dôkazom. Už vo dverách som ostala prekvapená svetlým a vzdušným priestorom a príjemnou vôňou. Vládne tu poriadok a celý obchodík je zariadený vkusne so závanom prírodných materiálov. Čakajú vás tu štýlové voňavé kúsky, často aj od luxusných značiek. A to všetko za veľmi prijateľné ceny. Ani vo sne by mi nenapadlo, že som akurát vstúpila do second handu. Celý koncept je dokonale popísaný ich sloganom: NOSENE – Obchod s dobrým pocitom a voňavým oblečením.
A čím okrem príjemného prostredia je tento second hand výnimočný?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Tak predovšetkým verejne podporuje spoločenskú diskusiu o probléme fast fashion, bojuje za udržateľnú módu a poukazuje na konzumerizmus a plytvanie zdrojmi v oblasti módy. Toto považujem za veľmi dôležité, keďže textilný priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia, hneď po petrochemickom priemysle. Nehovoriac o vykorisťovaní a ničení zdravia obyvateľov chudobných krajín, do ktorých veľké značky presunuli svoju výrobu kvôli znižovaniu nákladov. Myslím si, že prevažná väčšina populácie na Slovensku si to ešte stále neuvedomuje.
.
.
Okrem toho tento second hand má aj sociálny rozmer a snaží sa pomáhať ľuďom v núdzi. Z predaja každého kúsku posielajú 15% na podporu občianskeho združenia MyMamy, ktoré pomáha týraným ženám. Suma, ktorou prispejete na dobrú vec, je vždy uvedená na visačke s cenou.
Vy sa do tejto pomoci môžete zapojiť nielen svojim nákupom, ale aj darovaním svojich nenosených kúskov. Ako poďakovanie za vašu dobrosrdečnosť dostanete 15% zľavu na nákup.
.
.
.
Výnimočná kolekcia Renewals by Nosene
Vrámci kolekcie Renewals by Nosene dostávajú už nemoderné či poškodené kúsky z kvalitných materiálov druhý život. Vďaka upcyclingu vznikajú štýlové riflové kraťase, sexy šaty zo starej hodvábnej blúzky, pevný denim batoh, mestský ruksak zo starej košele či šaty z detskej deky. Sú to jedinečné kúsky, ktoré nikde inde nenájdete. Nepredajné oblečenie putuje na pomoc ženám do domova MyMamy. Úplne nepoužiteľné kúsky sa zodpovedne zrecyklujú a nájdu tak ďalšie využitie v stavebníctve ako izolácia alebo v automobilovom priemysle.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Nielen second hand
Od marca 2017 majú v ponuke špeciálnu limitovanú edíciu slovenských tenisiek od firmy Novesta. Sú ručne ušité zo second-hand džínsov v limitovanom počte len niekoľko sto kusov. Okrem toho do ponuky pribudla aj slovenská prírodná kozmetika Ponio. Ich voňavé mydlá a deodoranty (tzv. pazúchy) sa predávajú v ekologických papierových kompostovateľných obaloch. Nájdete tu aj krásne šperky od slovenskej návrhárky Marty Juhász, ktoré sú vyrobené z recyklovaných materiálov. Marta v podstate využíva pri tvorbe odpad ako napríklad rôzne súčiastky z vyhodených televízorov, bleskozvody, hliníkové rúrky či plechovky. Sú moderné, elegantné a jednoduché.
.
NOSENE má zatiaľ na Slovensku dva obchody – v Bratislave na Jesenského a v Banskej Bystrici na Námestí Štefana Moysesa. Ak ste z iného mesta, tak nezúfajte. NOSENE prevádzkuje aj jednoduchý online shop cez facebook, kde si daný kúsok môžete rezervovať a nechať si ho poslať kuriérom.
.
A čo dodať na záver? Asi len toľko, že tento second hand vám zaručene vyčarí úsmev na tvári 🙂
.
Dobrý večer,
Už dlhšie nenakupujem oblečenie od fast-fashion značiek, a po pozretí dokumentu o Cene riflí už ani neplánujem. Na otázku kde teda nakupovať keď nie tam, som viac-menej dostala odpoveď v tomto článku. V second-handoch sa dajú kúpiťrôzne topánky a oblečenie, ale kde sa dá napríklad kúpiť také spodné prádlo, ktoré nebude plné chémie od veľkovýrobcov? Máte nejaké typy?
Ďakujem,
s pozdravom Veronika.
Takýto obchod by som uvítala aj v Košiciach. Veľmi sa mi páči 🙂 . V Ke je viacero secondhandov ale naozaj v nich často nakupovanie nie je príjemné a málokedy tam aj skutočne niečo pekné nájdem.
mam rada nakupovanie z druhej ruky. V seconhande sa daju ulovit kusky, ktore tak casto na ulici nevidite. Mam rada jedinecnost. Ak mate trosku zrucne ruky, pridate si k tomu vlastnorucnu brosku, nasivku zo zbytokov latok atd a je original na svete. a mam rada nakupovanie v secondhande, lebo to setri penazenku a usetrene mozeme investovat do zazitkov. A mam rada, veci, co maju historiu…nejaky pribeh za sebou. Secondhand sa u nas daju kupit veci len cez internet…inak obchodiky su charity shopy a t.j. vitazok ide na nejaku charity…kazdy obchodik ma svoju charity a je krasne ze sa tento zamer rozbieha aj v Sr. Takze ak nakupujete v charity obchode.nielenze mate dobry pocit, ze ste usetrili z domaceho rozpoctu ale este ste niekomu pomohli. Ked niektore veci uz nepotrebujeme, davame ich tiez do charity shopu.
V second handoch na seba kupujem pomerne často (okrem toho, že výrazne ušetrím, kúpim si originálne kúsky a využijem vec, ktorú nikto nechce) a aj triedenie odpadu je v našej rodine bežná záležitosť. Nedávno mi začal vŕtať hlavou aj domáci kompostovač. Samozrejme, od zero domácnosti máme ešte veľmi ďaleko, ale teším sa, že existuje táto stránka, vďaka ktorej sa nám podarí veci okolo seba zlepšovať. Veľmi mi na tom záleží a tejto myšlienke je dokonca naklonený aj môj manžel, takže to budem mať jednoduchšie pri zavádzaní noviniek. 🙂 Som nadšená, oddnes som vašou fanúšičkou a teším sa na nové články a inšpiratívne nápady. Ďakujem, Zuzana
Ďakujem za milé slová! A držím palce na Vašej zero waste ceste 🙂
Díky, zas super článok 🙂
Vlastne nakupovanie v second hande je tiež iba sila zvyku. Ale na druhej strane ak si človek zvykne na fakt že tie veci už možno boli niekym nosené nakupovanie v sekáči má nesmierne veľa výhod: lacnejšie, ovela kvalitnejšie, štílovejšie, originálne, no a samozrejme ekologickejšie.
V našom meste mám možnosť nakupovať v obchodoch Textile House, a musím povedať že som nadmieru spokojná. Oni majú obchody už takmer po celom Slovensku.
S pozdravom
Mari
PS.: inak Petka díky za typ na Ponio… super!!!