Príjemné vecičky do zero waste domácnosti

Zero waste sa často spája s minimalizmom. U mňa to zatiaľ nie je v extrémnej podobe, ale tiež som už ušla v tomto smere kus cesty. Na klasických babských nákupoch som nebola už rok a nákupným centrám sa vyhýbam ako čert krížu. Raz za čas sa mi však stane, že mi niečo chýba a mám nutkanie si to kúpiť. V duchu prvých dvoch pravidiel zero waste – refuse a reduce – sa však vždy najprv zamyslím, či danú vec naozaj potrebujem. Ako často ju budem používať? Nemôžem si ju len požičať od niekoho? Nemám už doma niečo, čo by sa s troškou fantázie dalo použiť ako náhrada? Keď dospejem k názoru, že nákup je neodvrátiteľný, tak ako prvé presnorím rôzne internetové bazáre a mobilnú aplikáciu Letgo. Radšej dám totiž veciam druhú šancu na život a možno tým niektorú zachránim od odvozu na skládku. A samozrejme nákupom second hand nešetrím iba primárne zdroje ale aj svoju peňaženku 🙂  Keď však toto snorenie neprinesie žiadaný výsledok, tak som nútená si kúpiť novú vec. Uprednostňujem kvalitné “nesmrteľné” výrobky vyrobené zodpovedným prístupom a kúpené lokálne, aby nemuseli za mnou precestovať polku sveta z centrálneho skladu nejakého globálneho hráča. Za posledný rok bola väčšina mojich nákupov motivovaná snahou vytesniť z môjho života jednorázové veci a prestať používať výrobky, ktoré môžu potenciálne poškodiť zdravie mojej rodiny. Na šťastie aj na Slovensku už natrafíte na internetové obchody, ktoré vyznávajú princípy zodpovedného podnikania a výrobky, ktoré predávajú sú praktické, zdravé, vyrobené zodpovedne a ešte aj krásne. A niektoré z nich dokonca ako bonus používajú na balenie iba kartón,  recyklovaný papier a papierovú lepiacu pásku. Mojim najobľúbenejším sú www.príjemnéveci.sk.

A čo sú teda veci, ktoré mi za posledný rok pribudli do domácnosti a bez ktorých si už svoj bezodpadový život neviem predstaviť?

 .
Fľaša a kefa na čistenie:
Nerezová či sklenená fľaša je pre bezodpadový život úplným základom. Ideálne je mať jednu menšiu na každodenné používanie a jednu väčšiu na cestovanie či turistiku. Môj pitný režim sa výrazne zlepšil odkedy nosím svoju 300 ml sklenenú Retap fľašku v kabelke. Je krásna, zdravotne nezávadná, ľahučká a nerozbitná. A pokiaľ by sa mi náhodou predsalen rozbila, tak výrobca mi za fotku rozbitej fľaše pošle úplne novú! Tomu hovorím presvedčenie o kvalite svojho výrobku! No a na dlhšie cesty nosím so sebou litrovú nerezovú GreenBottle, ktorej zdravie udržujem špeciálnou kefou na fľaše s vatovým koncom.
.
Keepcup:
Uprednostňujem si so svojou kávičkou sadnúť a v kľude si ju vychutnať, no niekedy sú dni, kedy sa to jednoducho nedá. Vtedy prichádza na scénu môj milovaný sklenený Keepcup. Rovnako dobre poslúži aj na rôznych food festivaloch či trhoch. Jednorázové poháriky neznesiem nielen kvôli vyprodukovanému odpadu, ale aj kvôli zdravotným rizikám pri styku s horúcim nápojom. A to už ani nehovorím, ako dokáže jednorázový umelohmotný pohár pokaziť dojem z voňavej kvalitnej kávičky.
.
.
.
Sada nerezových vodotesných nádob:
Skladovať jedlo (nedajbože teplé) v umelohmotných nádobách môže byť zdraviu škodlivé. Myslím, že to nám je už všetkým jasné. Ostáva teda sklo alebo kvalitná nehrdzavejúca oceľ. Na bežné skladovanie zvyškov či mrazenie jedla uprednostňujem sklo, keďže je cenovo dostupnejšie a je priehľadné, takže vždy vidím, čo mám v chladničke. Jednoducho tak zabraňujem plytvaniu, pretože nestrácam prehľad a potraviny sa mi tak nemajú šancu pokaziť. Stačia aj obyčajné zaváracie poháre so skrutkovacím viečkom. Na cestovanie, nosenie jedla do roboty či na piknik, ako aj na nákupy bez obalu sa mi však viac osvedčila sada nerezových vodotesných nádob od U-Konserve. Je ľahučká, nerozbitná a elegantná. Nosím ju dokonca so sebou aj na rôzne street food festivaly či vianočné trhy.

.
.
.
.
.
Nerezové slamky a kefa na čistenie:
Moja nerezová slamka značky Kids Konserve je vyrobená z kvalitnej potravinárskej nerezovej ocele, neobsahuje žiadne škodlivé látky ako BPA, ťažké kovy či ftaláty a neovplyvňuje chuť nápojov. Dá sa bez problémov použiť na chladené ako aj na horúce nápoje. Pomocou špeciálnej kefky sa dá veľmi ľahko udržiavať čistá. A vyzerá elegantne a štýlovo. Nosím ju stále so sebou a tak si môžem aj limonádu či kokteil s ľadovou drťou vychutnať bez odpadu. V bare stačí povedať “bez slamky a bez servítky prosím” a máte svoj zero waste drink na stole. Navyše tieto slamky sú také originálne, že vaše deti si ich tiež isto obľúbia. Nakoniec im ešte aj budú robiť reklamu medzi spolužiakmi 🙂
.
.
.
.
Lufa:
Poznáte zázrak menom lufa? Je to druh tekvice, ktorej dužina sa dá po dozretí vysušiť. Potom si ju nastriháte na menšie kúsky a získate perfektnú prírodnú náhradu hubky na umývanie riadu. Pri styku s vodou sa lufa mení na mäkkú špongiovitú hmotu a obrovskou výhodou je, že veľmi rýchlo schne a preto v nej nie sú ideálne podmienky na rozmnožovanie bakterií ako pri klasických hubkách. Nesmrdí a vydrží naozaj dlho. A po doslúžení ju môžete pokojne skompostovať. Ešte keby sa tak dala dopestovať na balkóne 🙂

.
Morská hubka:
Toto je môj najnovší objav. Dlho som špekulovala ako pri odličovaní očí nahradiť vatové tampóny. Niekoľko mesiacov som absolvovala odličovanie bez vaty, čisto jemným vmasírovaním kokosového oleja holými rukami. Niekedy sa mi však podarilo aplikovať viac oleja než bolo nutné a ten mi vytvoril nepríjemný mastný film na očiach. Potom som to musela riešiť mydlom a to sa mi už moc nepozdávalo. Nakoniec som objavila hodvábnu morskú hubku. Stačí ju namočiť vo vode aby zmäkla, naniesť trošku kokosového oleja a odlíčiť sa rovnako ako vatovým tampónom. Potom stačí hubku umyť s troškou mydla a nechať vysušiť. Pri každodennom používaní by vraj mala vydržať “iba” dva roky.

.
Liatinová panvica:
Liatinová panvica je asi najzdravšia alternatíva k problémovým teflónovým panviciam. Koniec koncov mali ich aj naše staré mamy. Ak jej povrch správne udržujete, tak je nepriľnavá a samozrejme nezničiteľná. Výrobca Skeppshult na ňu sebavedome dáva záruku 25 rokov. Môžete v nej dokonca používať aj klasickú vidličku a nemáte šancu ju poškriabať. Tá moja má ešte aj nerezovú rúčku a tak v nej môžem rovno aj zapekať. Vďaka nej som prehodnotila aj svoj vzťah k zemiakovým plackám – doteraz som ich milovala, ale neznášala robiť. No v tejto panvici sa robia skoro až samé. Nič sa nepripečie a sú pekne rovnomerne prepečené, keďže panvica je rovnomerne rozpálená. No fakt, niečo úžasné! A keďže vyzerá tak štýlovo, tak sa nemusím hanbiť ani servírovať priamo z nej. Dá sa v nej navariť naozaj hocičo. Jediná nevýhoda je jej hmotnosť (2.7 kg), ale aspoň ju môžete použiť aj na sebaobranu 🙂  
 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
A bez čoho si neviete predstaviť svoj zero waste život vy?
.


13 thoughts on “Príjemné vecičky do zero waste domácnosti

  1. Ahoj, mne sa paci to odlicovanie kokosovym olejom a morskou hubkou. Nevies prosim poradit, kde sa ta hubka da zohnat? Dakujem, skvela stranka.

    1. Ahoj, velky vyber maju na prijemneveci.sk. Alebo sa skus poobzerat v kamennych obchodoch s prirodnou kozmetikou – niekedy prekvapia aj takymito vychytavkami…

      1. Presne ako zdieľala odkaz Janka. Eko tampóny sú ešte lepšie než hubky, no nie? 🙂 A vďaka za tipy. na tú lufu sa rozhodne pozriem. Vie mi niekto odporučiť, kde?

        1. Neviem z akeho ste mesta – lufu predavaju napr. v Bratislave v Zelenom obchode vo Fresh Market a v inych mestach pozerajte v bezobalovych obchodoch a bio obchodikoch. Alebo eshop prijemneveci.sk 🙂

  2. Uz nejaku dobu idem cestou minimalizacie…aj ked prebrat veci vo velkom byte s 5 obyvatelmi je dost narocne 😉 Prave ma to zavialo sem a som nadsena, ze nejako to pojde, len sa do toho treba viac zapriet 😉 Dnes som prave usila latkove vreckovky. Zubnu pastu, peeling, praci gel a cistidla si uz dlhsie vyrabam sama, ale s potesenim tu vidim nove tipy. Z tychto sa mi paci ta flasa a nad tymi slamkami uz chvilu uvazujem…ale zatial som to uzavrela tak, ze sa bez slamiek ako takych mozem veselo zaobist. Co ma naopak pri zmienke o nich osvietilo a za co som povdacna je povedat casnikom, ze chcem napoj bez servitky – to ma zatial nikdy nenapadlo 😉 Este sa mi paci lufa, uz nejaku dobu hladam alternativu na spongie. Inak, taketo veci ma aj ekomarket.sk, kde kupujem sampony a mydla bez obalu, napriklad, vyrobene v CR.
    Dobry blog, budem citat aj dalsie postrehy.

  3. Dobrý deň, zaľúbila som sa do zero waste filozofie vďaka Trash is for Tossers, ktorý tiež vychádza od Bei Johnson. Môj objav mesiaca sú kompostovateľné vatové tyčinky k zakúpeniu v DM 🙂 Poznám zero swaps na skutočne všetko, jediná vec, ktorá mi vŕtva v hlave sú hygienické potreby pre pacientov s inkontinenciou. Máte nejaký tip? Je to predsa len niečo iné, ako menštruačné vložky alebo detské plienky. Doma sme mali už aj zero waste debatu, žiaľ toto bola jediná vec, na ktorej sme sa zasekli 🙂 Vďaka za každý tip a pokračujte v osvete!

    1. S inkontinenciou nemám skúsenosti, ale po krátkom googlení na US stránkach som našla, že existujú aj látkové inkontinenčné vložky, ktoré sa dajú prať. Ponúkajú ich malé firmy ale nájdete ich aj na Amazone. Určite by stálo za to kontaktovať niektorú slovenskú / českú značku látkových menštruačných vložiek a opýtať sa na to. Ak to ešte nešijú, tak možno začnú, keď uvidia, že je o to záujem.
      A držím palce pri ďalšej zero waste ceste! Je super, že v tom ide s Vami celá rodina 🙂

    2. Denisa, na Slovensku je vela domacich vyrobcov latkovych plienok pre deti, vedia vam na mieru usit aj plienky pre vacsie deti, mozno aj pre dospelych, ale u dospelych by som tuto moznost brala ako pouzitelnu iba pre leziacich pacientov, pretoze latkove plienky su menej save a objemnejsie, takze vydrzia kratko a nie su dostatocne diskretne. Podlozky pod pacientov sa daju kupit napr tu http://www.theracare.sk/absorpcne-podlozky alebo taketo maju aj v online lekarnach http://www.abena.sk/podlozky-save-zastielacie-abri-soft-podlozky-pratelne-Abri-Soft-Washable.html
      my mame tieto Abri soft, rozmer je 75x85cm + zalozky, s kvalitou som spokojna – po 3 rokoch kazdodenneho prania funguju stale ako nove, ale rozmer mi trochu nevyhovuje, potrebovala by som aspon o 15-20cm sirsie. Toho druheho vyrobcu nepoznam. Mozno najdete aj ine, dajte potom tipy. Kym som nasla tieto podlozky, pouzivali sme takuto nahradu: na plachtu som polozila kus 100x100cm tejto nepremokavej bambusovej plachtoviny http://www.detivbavlnke.sk/detivbavlnke2/eshop/1-1-Metraz/5-2-specialne-latky/5/47-nepremokava-plachtovina to je nepremokava ale priedusna latka, lenze nasaje len velmi malo, preto som na to davala na polovicu zlozenu frote osusku (140x70cm zlozenu na 70x70cm) ako savu vrstvu, a na vrch zase 100x100cm kus fleecu (z lacnej fleecovej deky) aby to nebolo drsne a mokre na dotyk. Na 80cm sirokej posteli to ide dobre zahnut pod matrac aby to prezilo noc aj pod aktivnym dietatom. Aj tu plachtovinu, aj fleece staci nastrihat, nepara sa ani po stovkach oprati takze netreba zasivat okraje. Taka plachtovina sa da zohnat aj inde, ale tuto maju dobry rozmer – ma sirku 200cm takze ked kupite 1m, mate z neho hned dve podlozky.

    3. Dobrý deň, na inkontinenciu by možno bolo dobré naučiť sa metódu cvikov AVIVA. Ak si človek zacvičí podľa možností, ale ideálne 2-krát za týždeň po pol hodinke, urobí niečo pre seba, zbaví sa problému ako takého a ešte pomôže aj životnému prostrediu. Vyskúšala som to aj sama na sebe a je to fakt príjemné, prestať riešiť únik moču. V Komárne učí túto metódu Adriana Furindová, ale robí aj štartovacie kurzy kade-tade po Slovensku a potom už môže človek cvičiť sám doma podľa jej knižky. Veľmi príjemná pani a tiež vyznavačka zero waste. Stačí pozrieť sem: https://amaryllis-aviva.sk/
      Želám všetkým príjemný pocit z vlastného tela, ktoré opäť funguje tak, ako má.

  4. Dobrý deň, veľmi ma tento článok zaujal, a rada by som vám dala jeden tip, ohľadne vatových tampónov. Ja osobne používam hačkované odličovacie tampóny. Stačí keď ho po použití len preperiete v rukách s čistou vodou, a po týždni operiete v práčke. Dajú sa objednať napríklad na e-shope Love Your Home, alebo, pokiaľ ste zručnejšia, môžete si ich aj uháčkovať doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *