Domáci jogurt

Priznám sa, že pri prechode na zero waste som najviac bojovala s odpadom spojeným s mliekom a mliečnymi výrobkami. Našťastie neďaleko môjho domu otvorili mliečny automat, kde si môžem mlieko načapovať do vlastnej sklenenej fľaše a tak sa jeden z mojich veľkých problémov vyriešil sám 🙂  Mám teraz kvalitné mlieko priamo z lokálnej farmy, netvorím žiaden odpad a môžem si načapovať presne toľko koľko potrebujem, takže sa nikdy nestane, že ho nestihnem vypiť a pokazí sa. Tri muchy jednou ranou, tak to mám rada!

Stále mi však ostával problém s jogurtom, ktorého spotrebujem celkom dosť, keďže na raňajky mávam ovsené vločky s bielym jogurtom a ovocím. Klasické umelohmotné kelímky už neprichádzali do úvahy, no jogurty v sklenených pohároch sú ťažšie dostupné a aj drahšie. A keďže som neobjavila jogurt vo vratných sklenených pohároch, zdalo sa mi zbytočné recyklovať stále dokola toľko skla. Cieľom zero waste je predsa znižovať odpad – aj ten recyklovaný. Takže po pár mesiacoch som si musela priznať, že nevidím iné riešenie ako vyrobiť si jogurt sama. Bola som si však istá, že to bude také zložité a zdĺhavé, že radšej prestanem jesť jogurt. Ale omyl! Moje raňajky stále vyzerajú rovnako 🙂

Výroba domáceho jogurtu je naozaj jednoduchá a výsledný efekt je úžasný. A tá chuť!

Tak poďme na to, krok za krokom:

1. Pripravíme si mlieko, biely jogurt so živou kultúrou, hrniec, lyžičku, čisté sklenené poháre s viečkami, teplomer (ak nemáme, nevadí). Ja používam mlieko z farmy, ale dá sa použiť aj najhoršia verzia mlieka – polotučné tetrapakové. Čím kvalitnejšie a plnotučnejšie mlieko, tým lepší jogurt. Nesmieme zabudnúť, že pracujeme s mliečnymi výrobkami a preto musíme zabezpečiť čistotu nástrojov a rúk. Nechceme predsa, aby sa nám do jogurtu dostala iná baktéria než tá jogurtová. Ja si väčšinou narýchlo opláchnem všetko vriacou vodou.

2. V hrnci zohrejeme 500 ml mlieka cca na 80°C. Ak nemáme teplomer, tak stačí sledovať kedy sa začnú tvoriť bublinky a kožka.

3. Mlieko necháme vychladnúť na 40 – 43°C (hrniec už na dotyk nie je horúci a mlieko by sa dalo piť). Tento krok treba naozaj dodržiavať, lebo vyššia teplota by zabila jogurtové baktérie.

4. Odoberieme do pohára 150 ml mlieka a dohladka v ňom rozmiešame dve kopčité čajové lyžičky bieleho jogurtu. POZOR na to, aby to bol jogurt so živou kultúrou (je to vždy uvedené na kelímku). V tejto prvej várke použijeme kúpený jogurt, no v každej ďalšej už používame jogurt z predchádzajúcej dávky. Je to akoby nekonečné rozmnožovanie jogurtu 🙂

5. Jogurtové mlieko nalejeme späť do hrnca a rozmiešame so zvyškom mlieka.

6. Plníme do čistých sklenených pohárov a viečka pevne zašrobujeme.

7. Zohrejeme rúru na 40-50°C a jogurty vložíme do hrnca s horúcou vodou (z vodovodu). Rúru vypneme a necháme jogurt odpočívať v teplom prostredí aspoň 6 hodín. Čím dlhšie, tým hustejší jogurt bude. Ja väčšinou pripravujem jogurt večer a ešte tesne pred spaním vymením horúcu vodu a opäť jednorázovo zohrejem rúru na 40-50°C. Ráno už len premiestnim jogurt do chladničky.

  

Jogurt vydrží v chladničke minimálne dva týždne. Dlhšie som to ešte neskúšala, lebo vždy sa minie skôr 🙂

Tak čo poviete? Toto zvládne každý, nie? 🙂



43 thoughts on “Domáci jogurt

  1. Dobrý deň, chválim Vaše úsilie, ale dajte si pozor na množenie zlých baktérií. Odborníci na výživu neodporúčajú používať stále dookola tú istú kultúru, nakoľko v domácom prostredí je náročné ustriehnuť, aby sa nezačali množiť aj baktérie, ktoré sú nežiadúce. V potravinárskom priemysle je to prísne sledované.

  2. Ahoj, skúšali sme jogurt a veľmi nám chutil.. Keby som chcela zdvojnásobiť dávku, lebo ten po liter nám začína byť malo, tak napr. na liter dám 4lyzicky jogurtu?
    Ďakujem za odpoveď

    1. Ahoj Kitka, tesim sa, ze vam jogurt chuti! Ak budes robit z vacsieho mnozstva mlieka, tak by som urcite navysila aj mnozstvo “ockovacieho” jogurtu. Na liter by mali stacit 3-4 kopcite lyzicky. Treba vyskusat. Vysledna hustota zavisi nielen od toho, ale aj od typu mlieka a dlzky pobytu v teple. Drzim palce!

  3. Dobrý deň, keď mám domace mlieko priamo od kravicky, je nutné ho prevarat alebo nejako upraviť? Chcem jogurt pre deti 🙂 1 a 4 roky, ďakujem

    1. Dobry den, ja sice nie som v tychto veciach odbornicka, ale ja by som ho radsej prevarila. Rocnemu dietatu by som si asi netrufla dat neprevarene mlieko – opatrnost nikdy neuskodi 🙂

  4. Ako kultúra sa dá namiesto “živého” jogurtu použiť trochu kefíru, ktorý si vyrábame doma z kerfirákov (tibetská kefírová huba/kefírové zrná) už roky. Kefír je nonstop v chladničke, takže kultúra je vždy čerstvá, netreba kupovať, ani si odkladať z jogurtu. Jediná potrebná surovina na výrobu jogurtu je mlieko. Chuťovo je výsledný produkt zhodný, ako keď som robil jogurt zo živého jogurtu. Prečo si nejesť len kefír? Voči kefíru je lahodnejší/jemnejší/sladší. Čo ocenia nielen deti, ale je doma k dispozícií viac rôznych produktov z vlastnej domácej produkcie.
    https://forum.trvalo-udrzatelne.sk/d/4-kef-rov-zrn-tibetsk-kef-rov-huba

    1. Ahoj, ja som dokola pouzivala ten isty az dovtedy, kym mi vznikal jogurt pozadovanej hustoty. Potom zacal byt redsi a vtedy som kupila novy, v sklenenom obale. Ale bolo to urcite vyrazne viac ako 10 pouziti. No je mozne, ze potom uz je stale nizsi podiel tej zdravej kultury, hoci je stale husty a chuti dobre. No nemam to ako otestovat 🙂

    1. Dobry den, z kozieho mlieka som to este neskusala. Ale myslim si, ze ak pouzijete ako zaklad kulturu z kozieho jogurtu, tak by to malo fungovat. Budem rada, ak skusite a date nam vediet vysledok 🙂 Drzim palce!

  5. Je to ten najlepší jogurt aký som kedy jedla! Jemne kyselkavý, zároveň krásne krémový, úplne ako smotanový. Robila som ho prvý raz a krásne vyšiel! Išla som presne podľa Zero Waste Slovakia receptu …jedine, čo som si nechala poradiť z príspevkov nižšie od Martina, že som mlieko pri zohrievaní držala cca 15min na konštantnej teplote 80C a vyšiel taký hustý, až som bola prekvapená (jogurt po otočení pohára dole hlavou drží v pohári). Prerátala som to, výrobou jogurtu som strávila od A po Z do 30 min a 1 jogurt vychádza na smiešnych 15centov (aj s energiami) a ako bonus žiadny odpad :))). Konečne sa nám minú tie všetky džemy od babky :P.

  6. Tak jsem se taky rozhodla vyzkoušet domácí jogurt. Chuťově je výborný, ale co se týče konzistence je takový… slizovitý? Spíš jako gel, lehce se natahuje. Takže je asi řídký. Pomůže, když ho nechám v teple déle? Nebo může být chyba někde jinde?

    Díky

    1. Abo, cim dlhsie je v teple, tym by mal byt hustejsi. Ale samozrejme nikdy nebude taky ako smotanove naslahane jogurty z obchodu. Ved do neho nedavame smotanu a ani ho neslahame 😉 Mne skor pripomina tie prve socialisticke jogurty 🙂

      1. Tak ty já nepamatuju 😀 Snažila jsem se nechat ho v teple déle, ale každý další pokus mi přijde řidší a řidší. Už umím vyrábět skvělé jogurtové mléko 😀

        1. Ak chcete mať hustejší jogurt, skúste na pol litra mlieka pridať 3 polievkové lyžice sušeného mlieka, zamiešajte ho do mlieka úplne na začiatku ešte pred tým, ako ho začnete zohrievať. Ja som jogurt zatiaľ robil len takto, a vždy bol dosť hustý 🙂 Tiež môžete skúsiť po zohriatí na 80°C mlieko pri tejto teplote chvíľu podržať (ideálne aj 20 minút), to by tiež malo pomôcť s hustotou.

  7. Dakujem za super tip. Aj ja som si myslela, že vyrobiť jogurt je časovo a finančne (elektrina celú noc) náročné. Chcem sa ale spýtať, môže takýto jogurt aj ročné dieťa? Niekde dávnejšie som čítala že malé deti by nemali takýto domáci jogurt. Ale možno sa tým myslelo iba zo začiatku prikrmov.
    Poradíte mi? Ďakujem

  8. Vyskusala som presne podla navodu, chut bola prekvapivo kyslá, uplne super, ale konzistencia uplne riedka a hrudkovita. Rada by som tomu este dala šancu, len neviem kde sa stala chyba.

    1. Mila Monika, urcite tomu este dajte sancu 🙂 Hrudky mi vznikli iba raz, ked som nedostatocne rozmiesala jogurt v mlieku, lebo som sa fakt ponahlala. A hustota zavisi od zrenia v teple. Ak je riedky, znamena to, ze nemal dost tepla dostatocne dlhy cas. Drzim palce k dalsej davke!

  9. Zdravím,
    má niekto skúsenosti s výrobou bezlaktózového jogurtu? Nemám síce intoleranciu ale v snahe o zlepšenie stavu mojej pleti sa snažím obyčajnému mlieku vyhýbať. Veľa vás tu písalo, že jogurt vám ostal málo kyslý a obávam sa ako by to dopadlo keby sa to snažím vyrobiť z bezlaktózového mlieka nakoľko je omnoho sladšie ako obyčajnél.

    1. Jogurt sa tvorí tak že baktérie jedia cukry v tomto pripade laktózu. Čiže bez mliecneho cukru jogurt nespravíš potom to nieje jogurt ale iný produkt, ale vzhľadom na to že baktérie jedia laktózu tak čím dlhšie zreje a čím je kyslejsi tým menej laktozy vecsia ľudí s lakzozovou intoleranciou nemá problém s jogurtom ani zrelym syrom preto že čím zrelsie tým menej cukru

  10. Peti 🙂 ďakujem ti za skvelý, jednoduchý recept na prípravu jogurtu, všetci moji blízki sú z neho očarení. Za posledné dva týždne som ho varila už 3x, vždy z 1L čerstvého mlieka (supermarketového 🙁 ) a jogurt holandia v prvej várke a v tých ďalších už svoj vyrobený 🙂

  11. S pripravou domaceho jogurtu sice skusenost nemam, avsak s kvaskovym chlebikom a udrziavanim vlastneho kvasku ano. A ako to suvisi? Cim dlhsie chlebik kysol pri nizsej teplote, tym bol kyslejsi. Takze pre kyslejsi jogurt by som odporucila obdobny postup – nizsiu teplotu a dlhsie zrenie.

  12. My sme doma robievali jogurty roky. Máme jogurtovač, ale ten používame len v lete. V zime robíme jogurty na radiátore 🙂 A robíme ich tak trochu menej poctivo, čo sa týka sterilnosti – jogurt rozmiešame rovno v studenom mlieku, naplníme a zavrieme poháriky. Potom poháriky poukladáme na kovovú tácku, dáme na radiátor, zakryjeme uterákom a necháme cez noc baktérie rásť. 🙂 Neviem, či by bol nejaký rozdiel (v chuti, konzistencii), keď sa mlieko prevarí alebo je hneď studené, no nikdy sa nám nič nestalo z takýchto našich jogurtov. 🙂
    Inak, skúšali sme robiť aj kyslú smotanu (miesto jogurtu sme v mlieku rozmiešali kúpenú kyslú smotanu) a vypálilo to dobre, môžete skúsiť.

    1. Áno, presne tak. Večer iba zohrejete rúru na 50 stupňov a vypnete ju. Vďaka horúcej vode v hrnci sa udrží jogurt v teple ešte niekoľko hodín. Je to naozaj nenáročné na energiu 🙂

  13. Ahoj, jogurt som vyskusala – recept bol lahky a aj napriek mojim obavam sa podaril. Mam vsak podobny problem ako Zuzana, moj jogurt je malo kysly, je prilis mliecny a kremovy, co mi sz tak chutovo nesedi. Prosim mate nejake tipy?

    1. Bohužiaľ mi nenapadá ako urobiť ten jogurt menej krémový a viac kyslý. Mne práve vyhovuje, že je taký neutrálny a vďaka tomu všestranný. Väčšinou si ho dochucujem ovocím alebo kakaom. Alebo ho používam do ovsenej kaše či na výrobu cesnakového dresingu 🙂

  14. Zdravíčko, jogurt určite vyskúšam, ďakuejm za tip.
    Som len na začiatku zero waste života no väčšinu princípov sa snažím už dlhšie aplikovať… každopádne, čo s maslom??? dnes som skúšala vyrobiť domáce z mlieka z mliekomatu a nazvala by som to niečo medzi zlým vtipom s nepodareným výsledkom asi 50g masla z 1 litra. Ako prosím ťa nahrádzaš smotanu (tetrapak/plast), maslo (papierovo hliníkový obal), tvaroh..? Mám dve malé deti a ešte aj kojím, takže týchto vecí v rámci pestrej stray sa vzdať nechcem a ani by som pre zdravie nás všetkých nemala :).
    Ďakujem za nejaké tipy. Evit

    1. Ahoj Evit, nuž mliečne výrobky sa zatiaľ nedajú veľmi skĺbiť so zero waste životom na Slovensku. Tvaroh a bryndzu si kupujem vo farmárskom obchodíku na váhu do vlastnej krabičky. Kyslú smotanu môžeš vo väčšine receptov nahradiť jogurtom, no so smotanou na šľahanie je to už horšie. A nemám zatiaľ riešenie ani na maslo. Jeho domáca výroba z mlieka mi príde neekonomická. Našťastie my ho doma ani moc nepoužívame, takže tým nerecyklovateľným obalom “zhrešíme” iba zriedka. Skúšala si už ghee (prepustené maslo)? Predáva sa v skle a dá sa použiť ako náhrada za klasické maslo vo väčšine prípadov…

        1. Siet obchodov U Farmara najdete tu: http://www.ufarmara.sk/contact . Ale su aj rozny predajcovia v drevenych budach pri trhoch (Zilinska, Petrzalka, Dubravka atd.). A na sobotnom trhu v Starej Trznici tiez predavaju mliecne vyrobky. A nieco maju aj v bezobalovom obchode U Vazky vo Fresh Market.

    2. Ahojte, kedysi sme mávali veľa mlieka priamo od kravy (4-5l) a smotanu som získala z neho tak, že som to mlieko nechala voľne v hrnci v chladničke usadiť sa a potom som zvrchu pozbierala smotanu. Maslo sa získava z tejto smotany, keď proste prešľaháte šľahačku, tak sa zrazí. To treba zaliať studenou vodou a spojiť do kúska masla (je ho ozaj málo 1-2 lyžice). Uchováva sa v sklenenej nádobe na maslo. Preto ak má niekto kravu robí maslo z pozbieraného mlieka z viacerých dní, ale už nie je také sladké. Tvaroh som robila z 3l čerstvého plnotučného mlieka a 1 zakysanky, to sa iba zmieša v hrnci a nechá tak 12- 24h. Uvidíte, že sa na povrchu pozráža a pod ním je voda-cmar. Potom sa to len odcedí v sitku aspoň pol hodinu, podľa toho, aký suchý ho chcete. Je dobré zaťažiť ho napr. tanierom.

  15. Ahoj, ďakujem za inšpiráciu. Vyskúšala som, jogurt je primerane hustý, ale je mdlý, málo kyslý. Použila som 3,5%ný jogurt s bifido kultúrou, 135ml, na 1l polotučného mlieka, všetko podľa postupu. Kde sa mohla stratiť tá typická jogurtová kyslosť?

    A ešte, neviem nájsť informáciu o mliekomate v Petržalke, kedy ho znovu niekde sprístupnia.

    Ďakujem za odpovede, resp. radu.

    1. Ahoj, je pravda, že ja som vždy mala rada tie menej kyslé značky bielych jogurtov, takže je možné, že mi ten domáci práve preto tak chutí 🙂 Ja som na začiatku použila Živý jogurt od Tami a odvtedy len používam pár lyžičiek z predchádzajúcej dávky, už nič nekupujem. Skús prípadne vyrobiť ďalšiu dávku s použitím tejto prvej, či to nezmení niečo na chuti, keďže už nebude vysoký podiel tej kúpenej zložky…
      No a mliekomat v Petržalke asi nebude tak skoro 🙁 Aktuálne info môžeš sledovať na ich FB: https://www.facebook.com/FarmarskeMlieko/. Momentálne viem v Bratislave iba o týchto alternatívach: Mliekomat v Dúbravke a Karlovke, alebo Sklizeno na Hodžovom námestí má mlieko vo vratných sklenených flašiach, ale závoz im robia iba každú druhú stredu. A potom ešte jazdí po celej Bratislave Mliečny Express – trasu nájdeš tu: http://www.lactovito.sk/

  16. prima inspirace s troubou! odrazovalo mě použití jogurtovače, 8 hodin puštěné trouby anebo udržování teploty v peřinách :))) díky moc, zkusím to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *