Komunita je jeden zo základných pilierov zero waste života. A zároveň aj najviac podceňovaným.
Nemusí to nutne byť uzavretá komunita niekde na lazoch. Myslím tú bežnú komunitu, ktorá sa dá vybudovať všade okolo nás. Komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí. Komunitu susedov. Komunitu, vďaka ktorej je tvoj život príjemnejší a vďaka ktorej máš stále na dosah pomocnú ruku. A nielen to. Najväčšou výhodou je POŽIČIAVANIE a ZDIEĽANIE. Vďaka komunite nemusíš mať doma veci, ktoré potrebuješ iba raz za čas. Výrazne tak šetríš neobnoviteľné zdroje našej planéty ale aj svoju peňaženku, priestor a čas.
Nebolo by krásne len tak zazvoniť u suseda a požičať si vajíčko, múku, ale aj rebrík, vŕtačku či mixér? Alebo zájsť ešte ďalej a začať spolu kompostovať, založiť si komunitnú dielňu, záhradku alebo “spoločnú špajzu” (v ktorej môžete spoločne nakupovať kvalitné potraviny vo veľkom gastro balení a teda minimalizovať odpad z obalov a ušetriť aj finančne)? Možností je naozaj veľa.
.
Má to však jeden háčik. KOMUNITA NEVZNIKNE SAMA OD SEBA.
Je to dlhodobý proces, do ktorého treba investovať (hlavne na začiatku) čas, energiu a nadšenie. A každá komunita musí mať svoje jadro, svojho ťahúňa.
A PREČO BY SI TO NEMOHOL BYŤ ZROVNA TY ??
Tak už nečakaj na iných a urob si plán! Začni sa zoznamovať so susedmi a neboj sa im prihovoriť vo výťahu. Zorganizuj nejakú spoločnú aktivitu, kde by ste sa mohli trošku lepšie spoznať a hľadať tak spoločné záujmy. Napríklad spoločný zber smetí v okolí domu, sadenie stromov, kríkov či kvetov (s povolením a možno aj podporou miestneho úradu), osadenie kŕmidiel pre vtáčiky na zimu, spoločná večera na dvore atď. Môžete si vytvoriť aj online paralelu svojej komunity pomocou facebook skupiny, kde môžete spolu nielen komunikovať ale si aj požičiavať veci. Kľudne si tam vytvorte album vecí, ktoré si navzájom radi požičiate. Takto každý bude vedieť, komu treba zazvoniť
TAK ČO, IDEŠ DO TOHO ?
.
.